Codzienność

Die Hosen runterlassen??!

(Ciąg dalszy poszukiwań mieszkania do wynajęcia)

Tak, zgadza się, przywołany niemiecki zwrot brzmi mocno bezpośrednio, jest też bardzo obrazowy i przez to wyzwala rozmaite skojarzenia. Obraz opuszczenia spodni kojarzy się z odsłonięciem intymnych rejonów, z odkryciem tego, co normalnie skrywane. Die Hosen runterlassen oznacza tyle, co podać do wiadomości wszystkie informacje, nic nie ukrywać. Zwrot ten usłyszałam przed laty od pośrednika nieruchomości podczas wspólnego dla kilku zainteresowanych terminu oglądania mieszkania na wynajem. Man muss schon die Hosen runterlassen znaczyło w tamtej sytuacji: jeśli ktoś chce wynająć to mieszkanie, musi przedłożyć rozliczenia podatkowe za ostatni okres i zaświadczenie z niemieckiej organizacji monitorującej wierzytelność kredytobiorców (SCHUFA). Czyli odsłonić swoje możliwości finansowe i wiarygodność jako potencjalnego wynajmującego mieszkanie. Nie pozostaje nic ukrytego 😉

Na co należy się przygotować przy poszukiwaniu mieszkania?

Oferujący mieszkania na wynajem chcą ochronić się przed nieuczciwymi najemcami. Najczęściej żądają zaświadczenia z SCHUFA, w nim zawarta jest historia płatnicza nie tylko każdej osoby zaciągającej kredyt, ale też konsumenta opłacającego rachunek tv, komórkowy czy też rachunek za prąd. Dobra, nieobciążona historia płatnicza przemawia zawsze na korzyść zainteresowanego mieszkaniem. Oczywiście możliwe bywa znalezienie mieszkania bez konieczności przedkładania wcześniej zaświadczeń, ale najczęściej dotyczy to mieszkań nieatrakcyjnych lub mieszkań w mniejszych miejscowościach. W dużych miastach, gdzie więcej jest szukających niż mieszkań na wynajem, praktyką jest stawianie podobnych warunków oraz umawianie grupowych terminów oglądania mieszkań (Besichtigungstermine). Cała procedura przypomina proces szukania pracy: wielu chętnych ubiega się o jedno mieszkanie, bywa też równie stresująca i pochłaniająca dużo energii i czasu.

Z tych względów opłaca się nieraz poszukać mieszkania lub nawet domu na wynajem w miejscowościach-satelitach dużych miast. Doradzam jednak sprawdzić możliwości połączeń i czas konieczny do codziennego, dwukrotnego pokonywania trasy praca ? dom. O kosztach dojazdów też warto pamiętać w podejmowaniu decyzji: droższe mieszkanie bliżej miejsca pracy może okazać się nie takie znowu drogie, jeśli uwzględnisz ceny biletów lub paliwa.

Jakie koszty wiążą się z zawarciem umowy o wynajmem mieszkania?

Pomijając koszty samej przeprowadzki i dostosowania mieszkania do swoich potrzeb i wyobrażeń, musisz się liczyć z koniecznością wniesienia kaucji i ewentualnie zapłacenia prowizji pośrednikowi nieruchomości, w Niemczech nazywanemu maklerem. Przypomnę tylko, że kaucja to koszt zazwyczaj równy dwóm lub trzem czynszom netto (Kaltmiete). O Warm- i Kaltmiete pisałam wcześniej, zajrzyj TUTAJ. Wpłaca się ją najczęściej na specjalnie założone i wydzielone przez właściciela konto tzw. Mietkautionskonto. O kaucji i innych, bezgotówkowych możliwościach spełnienia tego obowiązku, jak też o jej rozliczaniu napiszę w osobnym wpisie.

Do niedawna przy zawieraniu umowy najmu trzeba było ponosić koszt prowizji pośrednika, wcale niemałej, w wysokości najczęściej dwóch Kaltmiete; po 2015 roku obowiązek ten ciąży na stronie, która daje zlecenie. Tzn. jeśli właściciel mieszkania zlecił pośrednikowi znalezienie najemcy, wówczas to właściciel ponosi koszty usługi (prowizję pośrednika). Informację o ewentualnej prowizji można znaleźć w ogłoszeniu, jeśli takiej informacji nie ma, radzę jeszcze dopytać podczas rozmowy telefonicznej.

Gdzie szukać mieszkania?

Oczywistym źródłem jest internet. Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła WOHNUNG MIETEN (lub też WOHNUNG MIETEN PROVISIONSFREI) oraz nazwy miejscowości np. Wiesbaden pojawiają się portale z ofertami. Każdy z portali ma wbudowaną własną wyszukiwarkę, wyniki możesz ograniczyć i dopasować przez podanie dodatkowych kryteriów, jak wysokość czynszu, ilość pokoi itd. Jedne z popularnych wyszukiwarek w Niemczech to przykładowo immobilienscout24.de, immowelt.de, immonet.de, meinestadt.de.

Osoby przebywające już w Niemczech mają więcej możliwości szukania mieszkania. Ogłoszenia znaleźć można w lokalnych bezpłatnie rozdawanych gazetach; w marketach na tablicach ogłoszeń dla klientów. Z drugiej strony w tychże marketach oraz na tablicy ogłoszeń w pobliskim przedszkolu widziałam ogłoszenia osób aktywnie szukających mieszkania i proszących o kontakt. Kilkakrotnie natknęłam się na kartki z treścią ?Młode małżeństwo wynajmie mieszkanie w rozsądnej cenie w tej okolicy?, kartki porozwieszane na drzewach. Czy takie formy szukania są skuteczne ? nie umiem powiedzieć, ale warto spróbować.

Ile średnio wynoszą koszty najmu mieszkania w Niemczech?

Przepłacam czy nie? Czy znaleziona oferta należy do korzystnych, czy ? wręcz przeciwnie ? do droższych. Orientację w cenach za metr kwadratowy wynajmowanego mieszkania w danym mieście lub dzielnicy dają MIETSPIEGEL, dostępne w internecie analizy i zestawienia cen. Znajdziesz je pod hasłem MIETSPIEGEL + nazwa miasta + rok. Tutaj zamieszczam link do zestawienia cen wynajmowanych mieszkań dla Drezna.

Otwarta pozostaje kwestia proporcji ceny mieszkania do wszystkich jakości z nim związanych. Stan techniczny mieszkania i całego budynku, jego położenie (lokalizacja przy ruchliwej ulicy lub boisku służącym za punkt nocnych spotkań powinna być zrekompensowana przez niższą cenę), piwnica lub garaż w cenie mieszkania, balkon lub taras, bliskość sklepów ? to tylko niektóre z powodów wpływających na cenę mieszkania. Warto świadomie brać je pod uwagę i zadać sobie pytanie, czy koszt wynajmu odpowiada standardowi, jaki otrzymasz.

Życzę powodzenia w poszukiwaniach i zapraszam na kolejne spotkania!

Foto: Pixabay

1 thought on “Die Hosen runterlassen??!

Leave a Reply