Codzienność

Niemieckie miasta przyjazne dla imigrantów

Platforma InterNations, łącząca ludzi z doświadczeniem migracji, opublikowała wyniki ankiety przeprowadzonej wśród migrantów w 2016 roku. Intencją było zebranie i porównanie doświadczeń osób przeprowadzających się i rozpoczynających nowe życie w nowym kraju. W badaniach wzięło udział 14 tys. osób z całego świata, na podstawie ankiety InterNations sporządziło ranking miast przyjaznych dla imigrantów. W pierwszej ogólnoświatowej dziesiątce znalazły się:

Düsseldorf (miejsce 4. w rankingu)

München (miejsce 7. w rankingu)

Ponadto wśród wskazanych 35 miast z całego świata znalazły się jeszcze

Frankfurt a.Main (miejsce 13 w rankingu)

Berlin (miejsce 15 w rankingu)

Hamburg (miejsce 19 w rankingu)

Co różni ten ranking od innych? Został sporządzony na podstawie ocen osób z doświadczeniem migracji, które już przeszły drogę zaaklimatyzowania się. Obcych w nowym miejscu. Początek życia w nowym kraju, jak każdy początek czegoś nowego, wiąże się z dużym nakładem czasu i życiowej energii. Odnalezienie się w nowym miejscu oznacza: załatwienie formalności związanych z osiedleniem się, ustalenie istotnych dla codziennego życia rodzinnego aspektów (szkoła czy przedszkole dziecka, praca współmałżonka lub kurs języka), odnalezienie się w nowej sytuacji zawodowej, nawiązanie nowych znajomości prywatnych i zawodowych. Sich einarbeiten und sich einleben ? kosztuje dużo czasu, nerwów i emocji.

Jakie kryteria zostały wzięte pod uwagę?

Przede wszystkim poziom skomplikowania procedur osiedlenia się, możliwości podjęcia pracy, łatwość znalezienia mieszkania, jakość opieki lekarskiej, wysokość stałych kosztów utrzymania i ich proporcja do osiąganych zarobków, komunikacja, jakość kontaktów społecznych, atrakcyjność organizacji czasu wolnego, work-life-balance i subiektywny poziom zadowolenia migrantów. Tak na przykład Hamburg zajął 19. pozycję z uwagi na? źle oceniane warunki pogodowe. Link do pełnego raportu InterNations TUTAJ.

A jak ocenione zostały Niemcy jako kraj?

Wśród 67 krajów Niemcy zajęły 17. miejsce. Pierwsze miejsca zajęli kolejno Tajwan, Malta i Ekwador. Przybywający i osiedlający się migranci docenili przede wszystkim stabilność polityczną, możliwości znalezienia satysfakcjonującej pracy i opiekę medyczną. Jednak w odpowiedzi na pytanie o to, jak obcokrajowcy oceniają początki życia w Niemczech, padały krytyczne wypowiedzi.

Raczej negatywnie przez ankietowanych ocenione zostały: nie zawsze przyjazne nastawienie Niemców wobec imigrantów oraz skomplikowany (zdaniem wielu przybywających) język. Dla porównania ? Polska jest na miejscu 24. rankingu.

Przywołuję te dane, ponieważ mogą się przydać jako pierwsza orientacja przy wyborze miejsca do emigracji lub przeprowadzki. Zachęcam też do zaglądania na strony internetowe policji niemieckiej, publikującej rokrocznie własne statystyki dotyczące popełnianych w poszczególnych miastach i landach przestępstw. W niechlubnej czołówce miast najbardziej niebezpiecznych znajdują się Berlin, Leipzig (Lipsk), Hannover i Frankfurt a.Main. Nie wyklucza to absolutnie tego, że znam zadowolone osoby mieszkające w tych miastach. Do najbezpieczniejszych miast należą natomiast München (Monachium), Augsburg, Oberhausen, Wiesbaden; najbezpieczniejszy bundesland to Baden-Württemberg.

Publikowane wewnątrzniemieckie rankingi MIAST PRZYJAZNYCH (tzn. z miejscami pracy i możliwościami rozwoju zawodowego, przystępnymi cenami mieszkań, dobrą komunikacją, siecią przedszkoli i szkół) wyszukać można w internecie wpisując frazę ?die beste Städte zum Leben und zum Arbeiten in Deutschland.? W ten sposób zdobyć można cenne informacje dotyczące planowanego miejsca osiedlenia się. Często też komentarze mieszkańców pojawiające się pod takimi rankingami wnoszą wiele cennych wskazówek.

A jakie jest Wasze przyjazne miejsce do zamieszkania w Niemczech?

 Fotografia: Pixabay

1 thought on “Niemieckie miasta przyjazne dla imigrantów

Leave a Reply