Praca i nauka

Aszubildende ? Berufseinsteiger ? Quereinsteiger

 

Deutsche Bahn poszukuje 19 000 pracowników, aby zastąpić tych odchodzących na emeryturę i aby przeprowadzić proces unowocześniania i digitalizacji przedsiębiorstwa. Ta informacja przewinęła się przez wiadomości większości mediów w Niemczech.

Dla zainteresowanych – oferty pracy i wykształcenia w DB znajdziesz Tutaj. Nie tylko dla Lokführer. Z uwagi na zaplanowaną modernizację i digitalizację w DB zatrudnienie znajdą również specjaliści IT lub osoby chcące odbyć wykształcenie w tym zawodzie. Firma stworzyła nawet aplikację umożliwiającą złożenie aplikacji w formie filmu wideo.

Lokführer/ EF (Eisenbahnfahrzeugführer)

Do zawodów deficytowych, tzn. w których brakuje chętnych, należy także Lokführer (używam niemieckiego określenia zawodu. Polskie słowo maszynista zupełnie nie odpowiada wymiarowi zajęć współczesnej osoby kierującej pociąg. Kabina prowadzącego pociąg wygląda obecnie jak kokpit samolotu). DB chce w najbliższym czasie zatrudnić przeszło 1000 już wykwalifikowanych lub chętnych podjąć naukę w tym zawodzie (tzw. Lokführer-Lehrlinge lub Auszubildende). Sytuacja stała się poważna, bowiem dochodzi do odwoływania niektórych połączeń, a braki personelu próbuje się kompensować przez nadgodziny już zatrudnionych pracowników.

Braki w tym zawodzie dotykają wszystkich działających na rynku przewoźników. Dachowa organizacja przewoźników kolejowych, Allianz pro Schiene, z jednej strony reprezentuje interesy branży kolejowej, z drugiej strony prowadzi kampanie zachęcające do podjęcia pracy w branży. Braki chętnych lub też nadających się (z uwagi na wymagane kompetencje) do tego zawodu, skłoniły przewoźników do aktywnego szkolenia i zachęcania także osób z doświadczeniem zawodowym do przekwalifikowania się. Firmy zachęcają nie tylko młodych ludzi ? Berufseinsteiger, także tych szukających zmiany zawodowej ? Quereinsteiger (Seiteneinsteiger). Piszę o tym, bowiem dla wielu migrantów jest to szansa na odnalezienie się na niemieckim rynku pracy, uzyskania nowego zawodu i stabilnego zatrudnienia. Zwłaszcza, że już sam czas kształcenia zawodowego objęty jest umową o pracę.

Kto kształci?

Czasy, w których wyłącznie Deutsche Bahn przygotowywała do zawodu Lokführer minęły. Obecnie każda z firm prowadzi wykształcenie, teoretyczne i praktyczne, przygotowujące do egzaminu. Na stronie Allianz pro Schiene pod tym linkiem na dole, pod zamieszczonym tam artykułem, znajdziesz pod zdaniem Frustriert im Job? Umsteigen: Hier geht?s zu Ausbildungs- und Qualifizierungskursen 

listę firm przewozowych poszukujących już wykwalifikowanych w zawodzie Lokführer lub tych chętnych do rozpoczęcia wykształcenia zawodowego.

W internecie wyszukałam też giełdę pracy, wyspecjalizowaną w ofertach z tej branży. Na SchienenJobs zamieszczane są aktualne ogłoszenia i polecam ją każdemu szukającemu pracy w branży przewozów kolejowych.

Lokführer a Arbeit 4.0

Jak odbije się modernizacja i digitalizacja w tym sektorze na przyszłości zawodu? Czy zawód EF (Eisenbahnfahrzeugführer) ma przyszłość, w świetle ostatnich prasowych informacji o bezzałogowych pociągach? Czy firmy, namawiając do podjęcia kształcenia lub pracy w tym zawodzie, nie nakłaniają do strzału we własne kolano?

Poszukałam, popytałam. Istotnie, w prasie pojawiały się informacje o bezzałogowych pociągach, jakie miałyby jeździć już w 2021, najpóźniej 2023 roku. Bardziej realistyczne scenariusze zakładają zastąpienie ludzi kierujących pociągami na przestrzeni najbliższych 25, 30 lat. Nie przywołuję linków odsyłających do stron publikacji prasowych, było ich w ostatnich dwóch latach wiele. Zainteresowanie tą tematyką wywołał strajk w branży, część publikacji otwierała się prowokacyjnym pytaniem Keine Lokführer, keine Streiks? Nie wiem, czy tak szeroko opisywane zalety bezzałogowych pociągów, miały być karą dla strajkujących. Tematu nie można jednak po prostu nie zauważyć.

Od kilku lat w Nürnberg jeździ bezzałogowy U-Bahn U2 i U3. Lotnisko we Frankfurcie obsługiwane jest przez SkyTrain, bezzałogowy pojazd na szynach, pokonujący odcinek 3,8 km. Obsługą tego bezzałogowego pojazdu zajmuje się ponoć 50 ludzi.

Na stronie DB, w podstronie poświęconej digitalizacji, prezentowana jest planowana modernizacja infrastruktury, nie znalazłam tam słowa o samoporuszających się pociągach. Przeciwnie ? nowoczesny system ETCS ma wspomagać i służyć kierującemu pociągiem, czyli Lokführer pozostaje w kabinie.

Na profesjonalnym blogu pracownika DB znalazłam ciekawy, obszerny wpis dotyczący samoporuszających się pociągów. Równie treściwe i ciekawe są komentarze zamieszczone pod tym wpisem. Komentarze osób aktywnych w tym zawodzie. Zachęcam do lektury wszystkich zainteresowanych podjęciem pracy jako Lokführer.

Nie jest moim zadaniem rozstrzygać, czy i ewentualnie kiedy, zawód EF w pełni zostanie zastąpiony przez wysoce rozbudowane systemy ostrzegania ? informowania ? pilotowania. Uważałam za mój obowiązek przywołać te dyskusje/plany w powiązaniu z informacją o deficycie chętnych do pracy jako Eisenbahnfahrzeugführer.

Umsteigen?  Decyzję pozostawiam każdemu z osobna.

Foto: AS

Leave a Reply